Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Beat Mix Tekniği

YazarMesaj
AdmiN
1. Derece Yönetici
1. Derece Yönetici
AdmiN

Beat Mix Tekniği Empty
MesajKonu: Beat Mix Tekniği   Beat Mix Tekniği Icon_minitime12th Ocak 2007, 17:21

Bu bölümde Mix tekniklerinde Beat Mixing olayını bilgim dahilinde anlatmaya çalışıcam... tabii basit bi anlatım olucak bazı arkadaşlar için ama anlaşılır olmasına gayret edicem.. Daha önce kimseye bu olayı öğretmeye çalışmadığım için bazı hatalarım olabilir anlatımda bu işle uğraşan arkadaşlar da yardımcı olurlarsa sevinirim...bu arada beat mix üzerine en az 100-150 saat çalışmalısınız (ciddiyim)

Hadi Başlayalım......

ihtiyacımınz olanlar:
*1 adet pc
*Full sürüm VİRTUAL DJ adlı program (basit olduğu için bunu seçtim)ve üzerine benim tavsiyem pioneer cdj-1000 skin'i (sitesinde var)

www.virtualdj.com

*iki adet ses kartı (sb live tarzı kullanacaksanız 1 tane de olur)
*bir kulaklık
*sağlam bi ses sistemi... (masa üstü hoparlörle olmaz )
**bir dj adayı..

olay şudur kulaklığı bi çıkışa ses sistemini diğer çıkışa bağlıyoruz.. biz kulaklıktan öteki şarkıyı dinlerken ses sisteminde crowd'un (dansedip kopanlar topluluğu) duyacağı şarkı olacak....

bu ayarları programın içindeki settings bölümünde bulabilirsiniz 1 kulaklık bir sistem seçeneği var onu seçices (kulaklık ve hoparlör resmi var) ses kartımız seçiyoruz gerrekli ayarları yapıyoz falan...

atomix mp3 programının full sürümünde yapabilirsiniz sadece kulaklık olayını deneme sürümünde çalışmıyor zaten o olmazsa da işe yaramıyor.. ) full sürüm ile ilgili sorular için PM atın..

Beat Mix olayında kulak çok önemli.. ritimleri hissetmeli ve çok dikkatli bi şekilde takip etmelisiniz... BPM kavramı çok sık karşılasacağınız bi kavram.. BPM Beat Per Minute (Dakikadaki vuruş sayısı) anlamına geliyor.. ve beat mixing için önemli bir kısım... Tabii ki diğer teknikleri de açıklamak gerekecek ama temelde bunu çözmeye çalışalım bi çünkü işin en temel ve önemli kısmı beat mixing bence.... zaten teknikleri insanlar üretir.. bakarsın kendi bulduğun bi teknikle çalarsın neyse...

Şu CUE'de ne oluyor Yaws???

CUE yeni şarkımızın ilk gelen vuruştur.. (ara bilgi)

Şimdi beat mixing de temel çalan iki şarkının da bpm lerini aynı seviyeye getirmekten geçiyor... (basit bi anlatımla tabii ileride 8,16,32,64 olayı var onlar sonraki adımda anlatmaya çalışacağım şeyler)çoğu dj yazılımında bpm counter var fakat ne kadar güvenilir bilinmez çünkü bilgisayar veya cihaz kendi hisssettiği bpm i size yansıtır... kulak her zaman daha iyi fakat kolay da diil.. başlangıç için size tavsiyem arkadaşlar.. aynı şarkıyı (ki bildiğiniz bir şarkı olursa bu işinizi kolaylaştıracaktır) her iki deck'e de aynı şarkıları atın... ve bi tanesini döndürmeye başlayın bpm leri zaten aynı olduğuna göre işimiz şimdilik kolay... fader'ı (dj yazılımında ortada potans vardır bi tane sesi hangi deckten alacağınızı belirler.. onu çalan deck'e doğru yaslayın gitsin... ve kulaklıktan diğer müziği CUE noktasına getirip başlatın.. ritimler büyük olasılıkla birbirine girecektir... şimdi Önceki şarkı A yeni şarkımız B olsun... A şarkısını ses sisteminden dinlerken kulaklıktan (kulağınıza kulaklığın tekini takın şimdilik) B şarkısını dinleyin hissetmeye çalışın ve B tarafındaki pitch ayarı (ki şarkının hızını ayarlıyor) ile oynamaya başlayın biraz ve yukarı aşağı yukarı aşağı yavaş yavaş oturtun oturttuğunuza inanıyorsanız bpm counter a bakın bakalım bpm ler eşit mi??? eşit değilse zamanla kayacaktır yine ritim.. hemen eşitleyin... zaten grafik ekranda dalga formları nı ve vuruşları görürsünüz ama oraya bakmayı alışkanlık haline getirmeyin) bunu oturtmayı başarırsanız olmaya başlıyor demektir... fakat arkadaşlar yeni başlarken olabilir belki ama ileride auto BPM butonundan uzak durun yoksa 1 adım ileri gidemezsiniz... şimdilik bu kadar anlatacaklarım.... sakın ha acele etmeyin herşey adım adım... sıkılmak yok çalışma zamanı... tabii bu iş pc de yapılırsa tat vermez ama plak ve turn table'a vereceğimiz parayı yine pc bileşenlerine yatıracağımız iin şimdilik PC-DJ'lik yapıcas...

sıfırdan başlayan arkadaşlarımızı da dikkate alarak sabırlı olalım derim ben.. şimdilik bu kadar BPM mixing konusundaki sorulara ve yazdıklarımın üstüne tecrübe ve deneyimleri olan arkadaşlar hadi bakalım klavye tıkırdatın biraz....

Beat Mix Tekniği
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» beat download
» underground beat arsivi
» alisan-yalan oldu beat